Jégkorong-vb: Szlovénia legyőzésén múlhat az A-csoportba való feljutás
Kevin Primeau magyar szövetségi kapitány alakulata vasárnap a japánokat 5-1-re, hétfőn pedig az ukránokat 3-1-re győzte le fegyelmezett játékkal, míg a házigazda kétszer is csak a hajrában lőtt góllal tudott diadalmaskodni, előbb 3-2-re a britek, majd 4-2-re a japánok ellen.
"A hazaiak nagyon jól védekeznek, támadásban pedig vannak vezéregyéniségeik, akik, ha kell, maguk döntik el a meccset – mondta az MTI-nek a keddi reggelinél a kanadai szakvezető. – Óva intenénk mindenkit attól, hogy abból induljon ki, miszerint mi a japánokat 5-1-re győztük le, ők pedig csak a végén szerzett két góllal verték 4-2-re. Nézőpont kérdése, mit veszünk észre, azt, hogy nehezen, szerencsével nyertek, vagy azt, hogy van erejük a végén megszerezni a győzelmet. Azt nem szabad elfelejteni, hogy annak a csapatnak van szerencséje, amelyik megdolgozik érte."
A tréner stábjával a hétfői szlovén-japán elemzésével tölti majd a kedd nagy részét, játékosainak ugyanakkor pihenőt adott a sorsdöntő szerdai mérkőzés előtt.
"A látottak alapján az osztrákok kiemelkednek a mezőnyből, egy NHL-es játékos, Michael Grabner ad nekik lendületet. Az biztos, hogy kritikus mérkőzés lesz a szerdai, melyen a szlovénok nem csak a hazai pálya, a 10 ezer néző miatt számítanak favoritnak. A jó rajt után azonban mi is bizakodhatunk, és ha változatlan fegyelemmel és összpontosítással játszunk, s ha Bálizs Bence továbbra is remek formában véd, akkor legyőzhetjük a szlovénokat. Kedden pihenőt tartunk, nem megyünk jégre, majd szerda délelőtt, hogy este jól pörögjenek a lábak” – tette hozzá Kevin Primeau.
A magyar csapat eddigi legjobbja talán éppen Bálizs volt, aki eddig rácáfolt azokra, akik féltették a csapatot, miután eldőlt, hogy a két alapember, Szuper Levente és Hetényi Zoltán nem tud a tornán részt venni. A Fehérvár 21 éves vb-újonca azonban eddig szenzációsan teljesít, 97,18 százalékkal véd (71 lövés, 69 védés), s egy gólt kapott meccsenként, így mindkét mutatóban a legjobb jelenleg a vb kapusai között.
"Nagyon reméltem, hogy két győzelemmel kezdjük a vb-t, s nem kell tartanunk a kieséstől ebben a nagyon erős mezőnyben. A kapuskérdés nem foglalkoztatott, szándékosan nem is olvastam olyan híreket, amik erről szóltak, csak a saját feladatommal foglalkoztam. Jó érzés, hogy a csapat és a kapitány megbízik bennem. A hétvégére a családom is kijött Ljubljanába, és a szurkolók is nagyon éltettek, ez pedig plusz motivációt jelentett” – mondta az MTI-nek Bálizs.
A két győzelemmel a kieséstől tehát már nem kell tartania az együttesnek, feljutásához azonban a 2008-as szapporói csoda felülmúlására volna szüksége. Akkor ugyanis a japánok és az ukránok legyőzése elegendő volt a 16-os világelitbe kerüléshez, most viszont ezzel csak a lehetőség nyílott meg.
Az biztos, ha a Primeau-csapat a következő két találkozójából egyet megnyer, óriási lépést tesz, hogy jövőre a svéd-finn közös rendezésű elit-vb-n szerepeljen. Ha pedig ezt a két meccset nézve pozitív a gólkülönbsége (vagyis ha nagyobb arányban nyer az egyiken, mint ahogy kikap a másikon), akkor még esetleges körbeverés esetén sem lehetne kiejteni a továbbjutást érő első vagy második helyről. Persze, a zárónapon az eddig nyeretlen britek ellen még be kell(ene) gyűjteni a három pontot.
A magyar válogatott tétmérkőzésen még soha sem győzte le Szlovéniát (6 mérkőzés, 6 vereség, 10-39-es gólkülönbség), és Ljubljanában sem tudott még pontot szerezni (5 mérkőzés, 5 vereség, 8-28-as gólkülönbség), illetve két gólnál többet lőni egy összecsapáson. A legutóbbi két ljubljanai divízió I-es vb-n, 2007-ben és 2010-ben egyaránt 4-1-re nyertek a hazaiak.
A csütörtöki ellenfél, azaz az osztrákok ellen sikerült már nyerni tétmérkőzésen, de ez még 1977. március 11-én történt a tokiói B-csoportos vb-n. A két együttes utolsó tizenegy találkozóján mindig a rivális győzött, ebben a szakaszban 12-60 a magyarok gólkülönbsége. Az elmúlt három tétmeccsen még gólt sem szerzett a magyar válogatott (1981, kínai C-csoportos vb: 0-7, 1985, svájci B-csoportos vb: 0-2, 2009, svájci A-csoportos vb: 0-6).
A további program: szerda: Ukrajna – Nagy-Britannia 13 ó Ausztria-Japán 16:30 ó Szlovénia-Magyarország 20 ó csütörtök: Nagy-Britannia – Japán 13 ó Ausztria-Magyarország 16:30 ó Szlovénia-Ukrajna 20 ó szombat: Ukrajna-Japán 13 ó Magyarország – Nagy-Britannia 16:30 ó Szlovénia-Ausztria 20 ó |
Az állás a 2. forduló után: 1. Magyarország 6 pont (8-2), 2. Ausztria 6 (12-7), 3. Szlovénia 6 (7-4), 4. Ukrajna 0 (5-8), 5. Nagy-Britannia 0 (5-10), 6. Japán 0 (3-9) Az első két helyezett jövőre a svéd-finn közös rendezésű elit vb-n szerepelhet, az utolsó pedig kiesik a divízió I/B-csoportba. |